Логопед радить

Чому мовчить Ваша дитина?

Батьки радіють кожному досягненню свого малюка – появі посмішки, зоровому зосередженню малюка на новій іграшці, першим крокам. А першого довгоочікуваного слова все немає і немає… І починається порівняння: у знайомих дитина такого ж віку уже віршик про славнозвісну Таню і м’яч розповідає, а у сусідки малюк, навіть молодший, а вже усіх тваринок називає. Не слід проводити паралель між дітьми!

Кожна дитина неповторна. Процес появи першого слова, фрази – індивідуальний, темпи збагачення словника та терміни оволодіння ними різні. За даними наукових досліджень  мінімальний словник дітей віком 1рік  3 місяці становив 4 слова, а максимальний – 232. Всі діти нормально розвивалися.

Але якщо дитина до 1,5 року не тільки не говорить, але і неадекватно себе поводить в різних ситуаціях, не реагує на зміст зверненого мовлення дорослих, гіпо – або гіперактивна, слід обов’язково звернутися на консультацію до спеціалістів, в першу чергу до психоневролога і офтальмолога. На таку поведінку дитини можуть впливати серйозні причини:

  • Порушення слуху, або його відсутність. В такому випадку унеможливлюється розвиток слухової уваги до свого та чужого мовлення, а відтак і його наслідування. Гуління, гукання та белькіт є вродженими голосовими реакціями (а не «дитячою розмовою», як здається деяким дорослим) і не пов’язані зі слуховою функцією. Гукають і белькочуть навіть тотально глухі діти.
  • Органічне ураження мовленнєвих зон кори головного мозку в зародковому стані або в ранньому періоді до формування мовлення. В цьому випадку потрібне серйозне медикаментозне лікування. Чим швидше розпочате – тим краще.
  • Ослаблення зв’язків з реальністю, що проявляється у небажанні вступати в контакти з довкіллям, зосередженості на собі, відокремленості від однолітків і рідних. Це серйозне психічне захворювання – «аутизм», яке, на жаль, прогресує в суспільстві. Щоб вивести дитину з такого стану, потрібна допомога фахівців.